voicomua4 (voicomua4) wrote in uaznaypravdu,
voicomua4
voicomua4
uaznaypravdu

В Україні вшановують пам"ять жертв депортації кримських татар: трагедія в цифрах


В Україні та у світі 18 травня вшановують пам'ять жертв депортації кримськотатарського народу. Цього дня у 1944 році за наказом Йосипа Сталіна з півострова до Середньої Азії було відправлено перший ешелон із людьми. Усього депортували за різними оцінками від 190 тисяч до 423 тисяч людей. У ході депортації та в перші роки після неї загинули понад 40% кримських татар. Про причини трагедії та про те, як вона відбувалася, читайте далі у матеріалі OBOZREVATEL .

Депортація кримських татар: пам'ять загиблих вшановують 18 травня khpg.org Як відбувалася депортація Депортацію кримських татар влада СРСР почала о 4-й годині ранку 18 травня 1944 року і завершила о 4-й дня 20 травня. Здійснювали операцію 32 тисячі військових НКВС. Людям давали від кількох хвилин до пів години, щоб зібратися, потім вантажівками везли на залізничні станції. Звідти ешелонами, в наглухо закритих товарних вагонах відправляли до місць заслання - у віддалені регіони СРСР: від північного Передуралля до республік Середньої Азії. У дорозі людей годували рідко і погано, померлих ховали біля залізничного полотна або не ховали взагалі. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, іноді розстрілювали на місці.

Кримські татари після прибуття до Узбекистану imgur.com 4 липня 1944 року НКВС офіційно поінформував Сталіна про завершення депортації. Але незабаром після цього з'ясувалося, що забули виселити людей з Арабатської стрілки. Замість того, щоб підготувати додатковий трансферт у поїздах, НКВС завантажив сотні кримських татар на старий човен, доставив його до середини Азовського моря і втопив разом із людьми 20 липня. Тих, хто не тонув, добивали кулеметами. Жертви депортації кримських татар За офіційними даними, повідомленими Лаврентієм Берією з Ташкента, в дорозі загинула 191 особа. Насправді ж у ході виселення з Криму і в перші роки після нього загинули близько 46,2% кримських татар, тобто майже кожен другий з народу.

Депортований кримськотатарський хлопчик у спецпоселенні. 1944 рік, Красновішерськ, Молотовська область memory.gov.ua Протягом декількох років після вигнання з Криму люди продовжували гинути через недоїдання, трудову експлуатацію, хвороби, відсутність медичної допомоги та суворий клімат. Депортовані кримські татари часто змушені були працювати по 11-12 годин на добу, без вихідних. При цьому отримували вони всього по 200-400 грамів хліба на день. Багатьом доводилося жити в землянках, де не було ні дверей, ні вікон, нічого, лише очерет на підлозі, щоб спати. Причини депортації Серед причин депортації радянська влада називала дезертирство кримських татар із Червоної армії, співпрацю з нацистами і розправу над радянськими партизанами.

Агітаційна листівка для заселення Криму росіянами з обіцянками вигоди і фінансової допомоги, кінець 1940-х - початок 1950-х років news.online.ua Вже за часів перебудови, 14 листопада 1989 року, Верховна Рада СРСР прийняла Декларацію про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, які були піддані насильницькому переселенню, і забезпечення їхніх прав, яка засудила депортація як найтяжчий злочин, що суперечить основам міжнародного права. А 12 листопада 2015 року Верховна Рада незалежної України визнала депортацію кримських татар геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Масове повернення кримських татар до Криму почалося в кінці 80-х років минулого століття.

Пам'ятник жертвам депортації кримських татар у Ялті wikipedia.org
Детальніше тут
Долучайся до нас у ФБ та читайте нас у інших соцмережах,Знай правду!
Слава Україні!
Tags: ЖЕРТВ, УКРАЇНІ
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic
  • 0 comments