voicomua4 (voicomua4) wrote in uaznaypravdu,
voicomua4
voicomua4
uaznaypravdu

До 75-х роковин початку депортації лемків і бойків на схід у 1944-51 роках на Донеччині провели етнофестиваль. ВІДЕО+ФОТОрепортаж


У селі Роздолівка Бахмутського району провели етнофестиваль Лемко-мозаїка. Захід організували нащадки депортованих. Вони вважають, що цю дату варто шанувати, але робити це можна по-різному. Як інформує Цензор. НЕТ , про це повідомляє " Територія вільного радіо ". 8 вересня 2019 року вперше на державному рівні вшановували пам`ять депортованих з Лемківщини та Західної Бойківщини у 1944-1951 роках. Це роковини - 75 років від початку переселення. У Бахмутському районі і лемки, і бойки оселились в селі Роздолівка. На кілька вулиць тут майже в кожній хаті або самі родини переселенців, або їхні родичі. Та й історію переселення з перших вуст знають більшість місцевих. "У мене чоловік із Західної України, а я "москалька". Вроді нічого, в поїзді ж їхали, все попривозили звідтіля, все забрали своє, багатство нажите. Я пам`ятаю бочки такі з квашеною капустою такі здорові. Все, що необхідне, все забрали. Їхали я забула скільки днів. Приїхали, а пусто було тут все. Наміряли будиночки їм. А пустили ж ми їх всіх на квартири. Уявляєте собі тоді людей? Ніхто не питав хто ти. Зараз же не так", - згадує мешканка села Роздолівка Ніна.

"У мене бабуся переселенка з Лесковатого. Померла 3 місяці тому. Бабуся щось розповідала? Приїхали сюди, коли ще не було тут нічого. Будували будинки. Приїхали в вагонах ;Все", - згадує зі сльозами на очах місцева мешканка Тетяна. Щоб знали не тільки місцеві, в селі організували етнофестиваль. На нього приїхали діти з Соледарської, Бахмутської, Іллінівської та Званівської ОТГ, Костянтинівки та Краматорська. Для них на площі біля Роздолівської сільради організували майстер-класи з шиття ляльок-мотанок, виготовлення дерев`яних блокнотів, фотомагнітів, розпису, а також атракціони.

Встановили також і освітню палатку. Там підготували книжки про бойків і лемків на Донеччині, а також інформаційні стенди про їхні традиції. Організували фестиваль родина Тимчуків. Вони ; одні з найвідоміших нащадків лемків в Бахмутському районі. Бо ж зберігають родинні традиції та розповідають про культуру лемків іншим. Підтримали їх і на обласному рівні.

Фото: сайт "Вільне радіо" "Це просто відзначення на високому рівні культурному. Звучать не веселі пісні. Звучать лемківські сумні пісні. І ми показуємо, що можна не просто провести свято в бібліотеці чи десь в актовому залі, де збереться 20-30 чоловік адміністрації. У нас ціль не просто провести якийсь класний захід, а провести його в селі, збудоражити, дати людям зрозуміти, що є трохи інше життя", ; розповів голова громадської організації "Чарівні руни" Андрій Тимчак. Для довідки: В 1944 році Західний кордон СРСР був визначений без врахування етнічного розселення українців та поляків. 9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про "взаємний обмін населенням". Тобто виганяли українців з Польщі, а поляків з України. За даними Інституту національної пам`яті, у 1944-1946 роках до СРСР переселили 482,8 тисячі людей. Історики наголошують: депортація супроводжувалася терором, репресіями, конфіскацією майна, встановленням режиму спецпоселень для депортованих українців, обмеженням їх політичних, соціальних, економічних і культурних прав. Виселені з території Польщі українці знайшли свою другу домівку в різних регіонах України від Галичини до Причорномор`я, Слобожанщини та Донеччини. Источник: https://censor.net.ua/ua/p3147266
Детальніше тут
Долучайся до нас у ФБ та читайте нас у інших соцмережах,Знай правду!
Слава Україні!
Tags: ВІДЕО, ДОНЕЧЧИНІ, ПОЧАТКУ, ПРОВЕЛИ, СХІД, ФОТОРЕПОРТАЖ
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic
  • 0 comments